Czwartek, 18 Kwiecień 2024 r. ,   Alicji, Bogusławy

Kleszcze

   4

Kleszcze a borelioza

Borelioza jest bardzo poważną chorobą, której absolutnie nie można lekceważyć. Co prawda trudno ją rozpoznać, ponieważ jej symptomy są bardzo podobne do tych występujących podczas grypy, ale lekarze nie mają z tym najmniejszych problemów. Najczęstsze objawy występowania boreliozy u człowieka to drętwienie kończyn oraz języka, do tego dochodzi również przewlekły ból stawów i liczne stany depresyjne. 

Borelioza a zakażenie przez ukąszenie kleszcza

Największym ryzykiem dla ludzi, jeśli chodzi o występowanie zakażenia boreliozą jest ukąszenie kleszcza. Szczególnie narażone są na to osoby, które bardzo często przebywają na łąkach lub w lasach, np. podczas zbierania grzybów. Zachorowanie następuje wtedy, gdy ślina kleszcza zacznie wnikać wgłąb organizmu ludzkiego. Bardzo trudno jest się zabezpieczyć przed tego typu rzeczami, ponieważ do ukąszenia może dojść praktycznie w każdej chwili, a ciężko jest na co dzień omijać lasy szerokim łukiem. Wraz ze śliną do organizmu człowieka przedostaje się pewna część jelita środkowego kleszcza.

Jakie są objawy i jak się leczyć?

Do najczęstszych objawów boreliozy (poza wspomnianymi na samym początku artykułu) należą:

  • sztywnienie okolic karku,
  • nudności,
  • wymioty,
  • obniżone samopoczucie,
  • ataki padaczki,
  • psychoza.

Jak widać jest tego dość dużo, chociaż niektóre symptomy są bardzo podobne do innych dolegliwości, w tym wspomnianej już grypy. Dodatkowo na ludzkiej skórze pojawiają się rumienie, można mieć też do czynienia z zanikowym zapaleniem skóry.

Leczenie boreliozy nie jest zbyt skomplikowanym zjawiskiem, ponieważ chorzy przyjmują przez pewien okres czasu przepisane przez specjalistów antybiotyki. Zazwyczaj zażywa się je przez okres 21 dni. Dodatkowo można stosować różne środki pomocnicze, które będą niwelować poszczególne objawy choroby.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia boreliozą jest oczywiście odpowiednie zabezpieczenie przed kleszczami. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które można zastosować na własnym przykładzie, aby być pewnym, że ta choroba nigdy nie pojawi się w życiu danego człowieka. Chodzi tutaj o:

  • unikanie dużych traw oraz zarośli, to właśnie tam znajduje się największe skupisko kleszczy,
  • noszenie ubrań z długimi rękawami oraz nogawkami, tak aby kleszcze nie miały dostępu do ludzkiej skóry,
  • noszenie jasnych ubrań, dzięki czemu łatwiej można zauważyć kleszcze.

Warto zastosować się do wspomnianych wskazówek, a wtedy zwiększa się swoje szanse na to, iż kleszcze nie będą miały okazji do ukąszenia danej osoby.


Sposoby na kleszcze


Temat kleszczy pojawia się, co roku, gdy tylko zrobi się cieplej. Nikt z nas ich nie lubi i każdy się obawia. Powszechnie wiadomo, że zaniedbania związane z kleszczami czy nieświadomość ich posiadania mogą prowadzić do naprawdę ciężkich powikłań zdrowotnych. Właśnie, dlatego przedstawiamy wam pięć naturalnych sposobów na walkę z kleszczami. Należy zaprzyjaźnić się z czystkiem. Jest to zioło dostępne we wszystkich aptekach. Należy przygotować sobie szklankę takiego naparu i wypić ją zawsze wtedy, gdy wybieramy się w miejsce, gdzie kleszcze mogą być. One wprost nie znoszą zapachu czystka.

Jest także inny napar, który stosuje się zewnętrznie. Trzeba przygotować tymianek, szałwię, rozmaryn, sok z cytryny. Zioła zaparzamy, później dodajemy kilka kropel soku z cytryny i całość przelewamy do buteleczki z atomizerem. Spryskujemy tym ciało. Kolejny sposób to regularne przyjmowanie witaminy B, która sprawia, że zmienia się zapach ludzkiego potu, na taki, którego kleszcze nie znoszą. Jako czynnik odstraszający możemy także zastosować olejki eteryczne zwłaszcza goździkowy i szałwiowy. Możemy je nabyć w aptece albo odwiedzić internetowy sklep ze zdrową żywnością.

Kleszcze przyciągają także pot i sztuczne zapachy. Przed wyjściem do lasu należy wiec wziąć prysznic i nie używać kosmetyków o intensywnym zapachu oraz perfum. Należy ubrać się tak, aby nasze ciało było możliwie osłonięte a po powrocie z lasu należy się dokładnie obejrzeć


Pchły i kleszcze to małe, bardzo często niepozornie wyglądające owady i pajęczaki, ale mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i...
Rola weterynarii w zapobieganiu i kontrolowaniu chorób odzwierzęcych jest niezwykle istotna dla ochrony zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi....
Zoonozy to grupa chorób, które mogą być przenoszone między zwierzętami a ludźmi. Są to poważne zagrożenia dla zdrowia publicznego, które...